Научнопопуларна трибина:
ПРИМЕЊЕНА НАУКА: ДРОНОВИ – КАКО РАДЕ И ЧЕМУ СЛУЖЕ?
Недеља, 8. мај 2016. године, 11.00
Амфитеатар Централне зграде Универзитета.
Модератор трибине
Проф. др Стеван Станковски
мехатроничар, Универзитет у Новом Саду, Факултет техничких наука
На овогодишњем Фестивалу науке и образовања који организује Универзитет у Новом Саду, једна од тема на научно-популарним трибанима ће бити могућност примене беспилотних летелица (дронова) у цивилне срхе. Разумевање основних принципа конструкције, главних карактеристика и начина упраљања је важно за њихову успешну примену. Једнако је важно знати које све предности доноси примена дронова и које су могуће злоупотребе. Након уводних излагања, уводничари и остали учесници трибине ће разговарати о примени дронова у будућности.
Последњих 10 минута трибине резервисано је за питања публике, а након тога ће бити и демонстрација рада дрона који се користи за снимање различитих догаћаја.
Учесници трибине
Проф. др Владимир Црнојевић
електроничар, BioSense Institut, Нови Сад
ПРИМЕНА ДРОНОВА У ПРЕЦИЗНОЈ ПОЉОПРИВРЕДИ
Основа прецизне пољопривредне производње је поседовање прецизних информација на нивоу мањем од једног квадратног метра посматране пољопривредне површине. Један део информацијa се добија постављањем сензорских мрежа, које су пре свега намењене за праћење стања у тлу, као и метеоролошких услова (осунчаност, количина падавина, брзинa ветра...). За праћење раста усева, као и њиховог изгледа, идеална је примена беспилотних летелица (дронова). Слике усева и стања на пољопривредним површинама које се добијају коришћењем дронова, у комбинацији са снимцима који се добијају од геостационарних сателита, представљају основу планирања и праћења савремене пољопривредне производње. Опремљеност дронова електронским сензорима дајe неслућене могућности за унапређење пољопривредне производње, не само у области ратарства, него и повртарству, воћарству, сточарству....
Никола Лукичић
Сниматељ, AirWorks, Нови Сад
ПРЕДНОСТИ УПОТРЕБЕ ДРОНОВА У СНИМАЊУ ИЗ ВАЗДУХА
У последњих неколико година снимање из ваздуха је употребом дронова постало доступно не само скупоценим филмским продукцијама, него и појединцима и групама које желе да овековече њима важне догађаје снимцима из ваздуха. Овакви снимци су несвакидашњи, јер се праве из угла који човеку није увек доступан. Снимање дроном из ваздуха скоро да је постало саставни део рекламе, музичког спота, филма или праћења догађаја који су од важности како за појединца, тако и за друштво. У зависности од циља, снимање се одвија са висине од неколико метара, па до неколико стотина метара. Квалитет снимања зависи како од квалитета постављених камера, тако и од квалитета управљања дроном.